Black pudding, czyli angielska kaszanka, to przede
wszystkim przysmak śniadaniowy. Smażone krążki czy plastry
kaszanki to jeden z elementów tradycyjnego brytyjskiego śniadania
(piszę brytyjskiego, gdyż występuje też w Szkocji czy Irlandii
Północnej), choć przyznać muszę, że nie tak popularny jak
bekon, czy kiełbaski. Z black puddingiem można też się spotkać w
restauracjach, często bywa on podawany w różnych konfiguracjach
jako przystawka (starter). Co ciekawe nie zdaje się mieć tak
plebejskiej otoczki jak kaszanka w Polsce, ale trudno ukryć, że
jedno od drugiego fizycznie nie odstaje zbyt wiele. Angielska
kaszanka jest nieco bardziej zbita, zawsze zawiera drobno mielony
owies (oatmeal), ale też wydaje się być ciut inaczej doprawiona,
niż ta, którą pamiętam z Polski. Po usmażeniu trzyma fason,
przez co na pewno łatwiej ją ładnie zaprezentować na talerzu.
Do black puddingu (jak i do dań z wieprzowiny) można
mieć podany sos jabłkowy (w postaci gęstego musu), a ja dziś
pragnę zaprezentować alternatywną wersję dla poczciwej kaszanki –
połączyć ją w jesiennej sałatce z gruszką Williams. Czyż to
nie brzmi brytyjsko?
Na przepis zapraszam do kolejnej odsłony bloga Grochalska po brytyjsku. Zapraszam serdecznie i życzę udanego dnia!
Ciekawe połączenie.Za kuchnią angielską nie przepadam.Byłem szefem kuchni w restauracji w Reading, głównie dla Polaków.Śniadań angielskich z ich fasolą i czymś białym co nazywają kiełbasą nie trawię.To połączenie bardzo ciekawe.Pozdrawiam Christopher.
OdpowiedzUsuńReading? Knajpa dla Polaków? To nie brzmi dobrze. ;)
UsuńU mnie na wsi są dostępne najwyższej jakości produkty, w tym kiełbaski, których wybór jest świetny - od tradycyjnych wieprzowych, z dodatkami lub bez, po te z dziczyzny. Nie można po kiełbaskach z supermarketu z zawartością 60% wieprzowiny (to wersja optymistyczna ;) ) oczekiwać cudów. W mojej skromnej opinii dobrej jakości kiełbaski wieprzowe są podobne do naszej białej surowej.
Pozdrawiam również!
Kaszanka na śniadanie - tego jeszcze nie próbowałam :). Ale bardzo lubię grillowaną czy w cieście, w połączeniu z jabłkami.
OdpowiedzUsuńBardzo apetyczne zdjęcia :).
Czarna kicha z gruszką?! Niedorzeczność! Do czarnej kichy idzie jabłko z cebulą na spodzie kruchym niesłodkim, a do gruchy krem migdałowy i czekolada na spodzie kruchym słodkim! Tak to jutro widzę... ;o)
OdpowiedzUsuńCzarna kicha z gruszką?! Niedorzeczność! Do czarnej kichy idzie jabłko z cebulą na spodzie kruchym niesłodkim, a do gruchy krem migdałowy i czekolada na spodzie kruchym słodkim! Tak to jutro widzę... ;o)
OdpowiedzUsuńBlack pudding w Irlandii serwuje się nawet na pizzy ;) Jest jeszcze white pudding, ale czarny moim zdaniem smaczniejszy. Zazdroszczę kiełbasek, w mojej wsi cienko, oj cienko...
OdpowiedzUsuńMnie zaintrygowało to, jak pokroiłaś gruszki. Nie przeszkadzają pestki? Czy jakoś je usunęłaś potem? Takie plastry wyglądają i estetycznie, i praktycznie ;).
OdpowiedzUsuńA co do kiełbasek, to też uważam, że dobre jakościowo są b. smaczne, i owszem, porównywalne do białej. Mam niestety jednak wrażenie, że niektórzy próbują te przeznaczone do gotowania jeść na surowo, co hmmm, nie jest najlepszym pomysłem.
Mam dobrej jakosci, ostra szatkownice. Podstawa, to dosc duza, pekata gruszka. Najpierw kroje w plastry z jednej strony - do ogryzka. Potem przekladam na druga strone i znowu kroje plastry az do ogryzka. Po bokach zostaja dwa jakby panele - te obgryzam i nie daje do salatki. ;)
UsuńWiele narzekan slysze na te kielbaski i bekon* i uwazam, ze to niesprawiedliwe. I tu i w Polsce bywaja kielbasy zlej jakosci. Trzeba wiedziec co wybierac i JAK przyrzadzic. Moje lokalne sa z Masham, te kielbaski co chwile zdobywaja jakies nagrody na konkursach masarskich.
*bekon - "jak smazony, to wyplywa biala maz". Tyle, ze bekon najlepiej sie nadaje do polozenia pod goracym grillem, a jak sie nie ma grilla w piekarniku, to poprostu upieczony w wysokiej temperaturze.