21 grudnia 2010

Szczególny czas
Zapewne dla większości z Was piątek będzie ważnym dniem. Być może ze względu na spotkania z rodziną, być może ze względu na przeżycia duchowe. Tradycja, która przyjmowała się na naszych ziemiach przez wieki po przyjęciu chrztu przez Polskę zdaje się mieć wielu zwolenników. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, że pewne symbole jak choinka, nawet data obchodzenia tych świąt zostały wprowadzone w celu inkorporacji pewnych dawnych zwyczajów i wierzeń do nowej religii.

Dla mnie to dzisiejsza noc, a także nadchodzące dni to czas szczególny. Podążając rytmem pór roku, naturalnym i znanym ludziom od czasów starszych niż chrześcijaństwo, dziś właśnie, w dniu przesilenia zimowego będę odczuwać tę magię zmian. Światło zwycięża nad ciemnością, coś nowego się zaczyna. Stare umiera, rodzi się nowe, przynosi nadzieję, stawia nowe wyzwania. Stary cykl się zamyka, ustępując nowemu.

Dla mnie osobiście to czas refleksji, ale także planów na nadchodzący rok. Gdy nocy zaczyna ubywać, a dzień dominować w dobowym rytmie, także fizycznie niemal potrafię się odrodzić. Oczekuję więc tego czasu z niecierpliwością.

Przygotuję dużo smacznego jedzenia, życzymy sobie szczęścia i zdrowia, obdarujemy się prezentami, z radością przyjmiemy każdych gości. Uczcimy to tak, jak nasze serca nam podpowiadają. W tym nastroju mamy nadzieję trwać co najmniej do Nowego Roku, a być może nawet do wiosny.

Nie obchodzę świąt w sposób, który być może dla wielu z Was jest jedynym znanym, czy słusznym. Mimo to, cokolwiek Wy planujecie, mam nadzieję, że czas świąteczny upłynie Wam radośnie, a Nowy Rok przyniesie wiele pomyślności.

Na nowe wpisy zapraszam po 1 stycznia 2011. Udanego wypoczynku!

15 komentarzy:

 1. Zmysłowa kobietko! :) Chcialam Ci zyczyc wszystkiego, co najlepsze, najmilsze i najsmaczniejsze w te swieta. Niech ci będzie spokojnie i kochająco :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ważne, kiedy obchodzisz - radosnych i szczęśliwych świąt !

  OdpowiedzUsuń
 3. Oby ten radosny nastrój w takim razie trwał. I czekam na nowe wpisy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Spokojnych i radosnych Swiat! I wspanialego Nowego Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kochana, bez względu na to, jak spędzasz święta (a każdy przecież spędza je na swój sposób), życzę Ci, żeby były po prostu dobrym czasem, pełnym miłych wrażeń i ciepła. Niech ten czas doda Ci energii i pozwoli dobrze zakończyć ten rok. A kolejny, 2011, niech przyniesie Ci wiele wspaniałych kulinarnych doznań i inspiracji. Uściski :)

  OdpowiedzUsuń
 6. dla Ciebie Najpiekniejszych Swiat:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Święta prawda, Boże Narodzenie ma głębokie korzenie w tradycjach pogańskich, o czym przypomniałam sobie znowu oglądając dziś druidów w Stonehenge:-)
  Ja też nie obchodzę "po polsku", w tym roku nawet odpuściłam pierogi. Karpia i śledzi nie lubimy i nie jemy, znacznie bardziej wolę indyka z brukselką i zurawiną:-)
  Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wiesz co, i życzę wspaniałych świąt:-)

  OdpowiedzUsuń
 8. pięknych dni Ci życzę. spędzonych tak jak lubisz najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakkolwiek świętujesz, niech Ci świętowanie sprawi wiele radości.
  Wesołych Świąt Ci życzę.
  Rafał.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zycze Ci wiec wspanialych, magicznych chwil i nowej, odradzajacej sie pozytywnej energii. Niech bedzie to piekny, niezapomniany czas :)

  Pozdrawiam serdecznie Karolino!

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję Wam bardzo! :) Pozdrawiam z zimnego Yorkshire, pociągając mocno nosem (brrrr, nie cierpię być chora).

  OdpowiedzUsuń
 12. Karolino, życzę Ci zdrowych, wspaniałych Świąt. Dużo pomyślności

  Pzdr

  Nina

  OdpowiedzUsuń
 13. Karolino,
  Wszystkiego najsmaczniejszego w 2011!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Karolino! Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
  Pozdrawiam Cię serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dziękuję serdecznie za wszystkie życzenia. :) Życzę szczęśliwego nowego roku, no i smacznego też. ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Wściubisz nochal? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad. Zapraszam i pozdrawiam! :)